Bayramda bilinçli beslenmek hayati önem taşıyor

Kurban Bayramı’nda et tüketimine dikkat edilmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Liv Hospital Samsun Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Tutal, “Kısa sürede yoğun miktarda et ve yağ tüketimi çarpıntı, tansiyon yükselmesi ve kan şekerinde yükselmelere yol açabilir” dedi.

Dr. Esra Tutal, Kurban Bayramı’nda aşırı et ve yağ tüketiminin olumsuz sonuçlara yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Yoğun miktarda et ve yağ tüketiminin, çarpıntı, tansiyon yükselmesi ve kan şekerinde yükselmelere yol açabileceğine dikkat çeken Uzm. Dr. Tutal, “Ayrıca yine bu 4 günlük sürede et ve yağ tüketiminin yanı sıra tatlı tüketimindeki artış da kilo alınmasına neden olabilir” açıklamasında bulundu.

DİYABETİ OLANLAR DAHA DİKKATLİ OLMALI

Özellikle diyabeti olan hastaların bayramda şerbetli tatlı tüketiminden kaçınmaları gerektiğine işaret eden Uzm. Dr. Tutal, “Şerbetli tatlı tüketimi yerine mümkünse az şekerli dondurma veya meyve tüketmeleri, içecek olarak ayran veya az şekerli ev yapımı komposto ya da bitki çaylarının tercih edilmesi, kan şekeri kontrolünün bozulmaması açısından gereklidir” açıklamasında bulundu.

Uzm. Dr. Tutal, bilinçli beslenme programı eşliğinde ara öğün tüketimine devam edilmesi gerektiğini hatırlatarak diyabetik hastaların düzenli olarak kan şekerini takip etmesi gerektiğini ekledi. Bayram döneminin bu şekilde sorunsuz geçebileceğini aktaran Tutal, “Diyabetli hastalar da doktorlarının verdiği diyet programlarına harfiyen uyarlarsa, sağlıklı bir bayram geçirebilirler” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x